TeamSpeak

Informace o TeamSpeaku

TeamSpeak je software určen k hlasové komunikaci mezi dvěma a více lidmi v reálném čase.

Protože je TeamSpeak nenáročný na systém, je velmi vhodný pro komunikaci při hraní multiplayerových her. Navíc je dobře konfigurovatelný, takže se dá nastavit přesně tak jak vám to vyhovuje. Má množství funkcí, které jiné komunikační programy nemají a přesto všechno je jeho použití zadarmo.

TeamSpeak (zkráceně TS) funguje na principu server/klient. Tedy tak, že na našem serveru je nainstalována serverová část, která je stále spuštěná a k ní se připojují klienti (což jsou programy, které si musíte nainstalovat na PC abyste TeamSpeak server mohli využívat). Klient se potom připojí na server a tím "vstoupíte do místnosti" (nebo-li tzv. kanálu). Takto tam může vejít více lidí a všichni tito lidé se navzájem slyší. Místností může mít TeamSpeak server neomezené množství, takže se může v každé místnosti sejít určitá skupinka lidí. Místnosti (nebo-li kanály) se dají zaheslovat nebo je možné nastavit maximální počet klientů, které jsou v ní v jednu chvíli.

Výhody TeamSpeaku

  • Malá náročnost na systém - bude fungovat i tam, kde Skype blbne kvůli svému velkému přenosu dat po síti
  • Velké možnosti konfigurace
  • Možnosti zabezpečení
  • Podpora všech hlavních operačních systémů
  • Princip kanálů a ne přímého spojení - výhoda je ta, že se mohou libovolně odpojovat a připojovat ostatní a nemusí se minimalizovat hra a dělat opičky jako "přizvat člena" atp.
  • Software hlasově informuje o každé změně (někdo se připojil, odpojil atp.)
  • Jednoduché ztlumení mikrofonu nebo vstupu zvuku (abyste neslyšeli ostatní volající) klávesovou zkratkou
  • Podpora klávesnic s displayem od firmy Logitech
  • Hromada dalších výhod :D

Nevýhody TeamSpeaku

Když vezmu v úvahu to, že je to software určený pouze pro hlasovou komunikaci, tak mě napadá pouze to, že bez serveru (potřebujete tedy vlastní server nebo se přisomrovat k někomu jinému) si nezavoláte. Popř. obtížnější instalace a konfigurace.

V porovnání např. se Skype, je nevýhoda ještě to, že TeamSpeak nepřenáší obraz a není vhodný k textové komunikaci. Ale jak jsem řekl, není k tomu určen.

Instalace TeamSpeaku

Abyste se dostali na náš TeamSpeak server, musíte si stáhnout klientskou část do PC a nainstalovat. Pokud nevíte který soubor stáhnout, s největší pravděpodobností byste si měli stáhnout verzi která je hned na prvním řádku. Po stažení (cca 30 MB) souboru, si program nainstalujte jako každý jiný. Poté program spusťte - objeví se před vámi průvodce nastavení zvuku, kterého doporučuji projít, ale dá se i zrušit.

V tuto chvíli byste měli mít klienta připraveného na připojení. Běžte v menu do Bookmarks -> Manage Bookmarks a tam klikněte úplně vlevo nahoře na Add Bookmark. Potom dole do položky Label napište CS-Heroes, do položky Address napište ts.cs-heroes.cz a do položky Nickname napište svoji přezdívku. Potvrďte stiskem OK. Běžte znovu do Bookmarks a klikněte na nově vytvořenou položku CS-Heroes. V tuto chvíli by měl TeamSpeak server nahlásit, že jste se připojili na server a v okně TeamSpeaku byste měli vidět vlevo strom kanálů a vpravo nějaké informace. Vyberte si kanál, kde je někdo s kým chcete klábosit a poklikejte na něj. TeamSpeak nahlásí změnu kanálu a vy můžete mluvit.

Pokud to není jak jsem psal výše a někde jste se zadrhli, tak raději požádejte někoho o pomoc :)

TeamSpeak server: CS-Heroes

Sice je na Internetu k dohledání hodně veřejných TeamSpeak serverů, ale co bychom byli za herní komunitu, kdybychom neměli vlastní :)

Adresa našeho TeamSpeak serveru je: ts.cs-heroes.cz a je k dohledání ve veřejném seznamu serverů (sever list). Server je zatím veřejně přístupný, ale máme jen 32 slotů (maximální počet souběžně připojených klientů), takže jakmile se bude server zaplňovat neznámými lidmi nebo pokud budou nějak prudit ostatní, tak server zahesluji a bude pouze pro členy komunity.

Členové komunity mohou server využívat jak chtějí - nejen pro hraní (a už vůbec ne jen pro BFH), ale i pro soukromé hovory - prostě jako náhradu Skype. Můžete si vytvářet vlastní kanály atp. Pokud byste měli nějaké přání ohledně nastavení serveru, tak mi dejte vědět a nějak se domluvíme.

TeamSpeak Viewer

TeamSpeak Viewer je databáze TeamSpeak serverů, která umožňuje hledání jak TS serverů, tak uživatelů kteří jsou on-line nebo on-line byli za posledních 7 dní. Pokud si svůj server do TeamSpeak Vieweru zaregistrujete, získáte tím užitečné informace, statistiky a další výhody.

TeamSpeak server komunity CS-Heroes na TeamSpeak Vieweru zaregistrován je a díky tomu se můžete např. podívat kdo a kde na TeamSpeaku je aniž byste se tam připojovali. Můžete sledovat vytížení a dostupnost serveru, statistiky přenosu atp.